Compound wall cost

Compound wall cost per Rft & Sqft

image_pdfDownload

Compound wall cost per Rft & Sqft in India – today we will estimate the cost of boundary wall construction in India, So let’s start…..

 Compound wall cost
Compound wall cost

Compound wall cost per Rft & Sqft 

Given Data,

Size of Plot – 40′ x 30′

Column to column distance – 10ft.c/c

Main Gate size – 10′

Pcc thickness – 4”

Pcc Grade – M15 (1:2:4)

Footing Size – 1.5′ x 1.5′

Footing height below GL – 2.5′

Steel bar diameter in footing – 10mm

Plinth beam size – 9” x 12”

Plinth beam depth below GL with PCC – 7” + 4″ = 11”

Plinth beam depth above GL – 5”

Column size – 9” x 9”

Height of Boundry wall from GL – 6feet

wall thickness – 6”

Coping thickness – 4”

The thickness of rubble soling – 9” or 0.75′

No. of Column required in total Compound wall 

Compound wall cost
Compound wall cost per Rft & Sqft

Site perimeter/c/c column distance

Site perimeter – Length of wall 1 + Length of wall 2 + Length of wall 3 + Length of wall 4

= 40 + 40 + 30 + 30 – 140feet

So,  Total no. of column = 140/10 = 14Nos.

Step no.1 – Excavation quantity

i). Earthwork Excavation

Size of footing – 1.5′ x 1.5′

Excavation both side – 3”

So, the Excavation size of the footing will be – 2′ x 2′

Footing height below GL – 2.5′

Then, the total volume of footing excavation – footing length x footing breath x footing depth (l x b x h)

– 2′ x 2′ x 2.5′ = 10cft

and, total no. of column footing – 14Nos.

So, total the total volume of footing excavation – (footing excavation volume x no. of footing)

 – 10 x 14 = 140cft

ii). Plinth Beam Excavation

Plinth beam size – 9” x 12”(LxD)

Lets take both side offset for exacavation of beam – 4”

So, Width of plinth beam – 9″ + 4″ + 4″ =17″ or 1.416ft

Plinth beam depth below GL with PCC – 7” + 4″ = 11” or 0.9166′

Plinth beam depth above GL – 5”

Then, the total volume of excavation – Perimeter of the site – (No. of footing x footing width) x plinth beam excavation width x plinth beam excavation depth

= 140 – (14 x 2′) x 1.416 x 0.9166 (depth below GL)

= 112 x 1.416 x 0.9166 = 145.365Cft

The total volume of excavation for compound wall

= footing excavation + Plinth beam excavation – 140 + 145.365 = 285.365Cft

Step no.2 – Rubble Soling (only in Footing)

Compound wall cost per Rft & Sqft
Compound wall cost per Rft & Sqft

The thickness of rubble soling – 9” or 0.75′

Size of footing – 2′ x 2′

Depth of soling – 0.75′

No. of footing – 14Nos.

So, The volume of soling in footing – Footing area x depth of soling x no. of footing

= 2′ x 2′ x 0.75′ x 14 = 42Cft.

Step no.3 – PCC Quantity

i). PCC for footing

Pcc thickness – 4” or 0.33′

No. of footing – 14Nos.

Length of footing – 2′

Width of footing – 2′

The volume of Pcc in footing – l x b x h x No. of footing

        – 2′ x 2′ x 0.33′ x 14 = 18.48Cft

ii). PCC for plinth beam

Compound wall cost per Rft & Sqft
Compound wall cost per Rft & Sqft

The volume of excavation of beam – 145.365Cft

Pcc thickness – 4” or 0.33′

Plinth beam depth below GL with PCC – 7” + 4″ = 11” or 0.9166′

Volume of pcc for plinth beam – by volume ration with plinth beam excavation

= (0.33/0.9166) x 145.365 = 0.36 x 145.365 = 52.33Cft

So, The volume of pcc for compound wall – Pcc volume of footing + pcc volume of plinth beam

=18.48 + 52.33 = 70.81Cft.

Step no.4 – Materials Calculation PCC Quantity

Given, Pcc Grade – M15 (1:2:4)

The total volume of PCC – 70.81Cft.

First of all, for easy calculation, we will convert Pcc quantity Cft to Cum

To convert Cft to Cum → Multiply by 0.02831 or divide by 35.31

(Because 1Cft = 0.02831Cum)

So, the volume of PCC – 70.81Cft x 0.02831 = 2.004Cum

but it is the wet volume of concrete & to calculate qty of materials first we calculate the dry volume of PCC

Always, remember one thing,

The dry volume of concrete is always 54% more than the wet concrete

So, the dry volume of PCC = 2.004 x 54% = 3.086Cum.

Now, we will calculate the Qty of materials for PCC

i). Cement Quantity

Formula = Volume of dry concrete/Sum of Ratio x Cement ration in the mix

= 3.086/(1+2+4) x 1 =0.441Cum

As you know, the density of cement = 1440Kg/m³

Volume of cement in kg = 0.441 x 1440 = 635.04kg

As we all know, 1 cement bag = 50kg

Number of cement bags = 635.04/50 = 12.70Bags

ii). Sand Quantity

Formula = Volume of dry concrete/Sum of Ratio x Sand ration in the mix

= 3.086/(1+2+4) x 2 =0.8817Cum

To convert the quantity in Cft, multiply by 35.3147 (because 1cum is equal to 35.3147cft)

So, volume of sand = 0.8817 x 35.3147 = 31.22Cft

iii). Aggregates Quantity

Formula = Volume of dry concrete/Sum of Ratio x aggregates ration in the mix

= 3.086/(1+2+4) x 4 = 1.7634Cum

To convert the quantity in Cft, multiply by 35.3147 (because 1cum is equal to 35.3147cft)

So, volume of sand = 1.7634 x 35.3147 = 62.274Cft

Step no.5 – Concrete quantity

i). Concrete volume for footing

Length of footing – 1.5′

Width of footing – 1.5′

The thickness of footing – 0.833

No. of footing – 14Nos.

The volume of footing concrete – L x B x H x no. of footing

                                                – 1.5′ x 1.5′ x 0.833′ x 14 = 26.24cft or 0.743cum

ii). Concrete volume for Plinth beam

The total length of the perimeter is 140′

Width of plinth beam – 9”(0.75′)

Depth of plinth beam – 12”(1′)

Total column footing volume = Column width x Mno. of column

                                                    = 0.75′ (9”) x 14 = 10.5cft

So, Volume of concrete in plinth beam = Perimeter length x breadth x depth of plinth beam – Deduction of the volume of column footing

= (140 x0.75 x 1) – 10.5 = 94.5cft

iii). Concrete volume for Column

Column size – 9” x 9”(228mm x 228mm) or 0.75′ x 0.75′

Column height above GL – 6.416ft

Column height below GL – 7” (0.583′)

No. of column = 14Nos.

The volume of concrete in column = l x b x h x no. of column

L x B x (Column height below GL + Column height above GL) x no. of column

= 0.75 x 0.75 x (6.416 + 0.583) x 14 = 0.75 x 0.75 x 7 x 14 = 55.125Cft or 1.561Cum.

Step no.6 – Steel quantity

i). Quantity of steel in footing

Length of footing – 1.5′

Breadth of footing – 1.5′

Number of footing – 14Nos.

Footing thickness – 0.833′

if we consider,

Steel bar diameter in footing – 10mm

Spacing – 5”

Clear cover – 2”

So, the total steel qty of footing = 43.98kg.

ii). Quantity of steel in Plinth beam

Compound wall cost
Compound wall cost

Perimeter length of beam – 140′ or 42672mm

Plinth beam size – 9” x 12”

if we consider,

Steel main bar diameter – 12mm@ 4Nos. (2top, 2bottom)

Stirrups – 8mm@150mm c/c spacing

Clear cover – 25mm (for all sides)

So, the total steel qty of plinth beam with stirrups & 2%wastage will be = 260.69kg.

iii). Quantity of steel in Column

Compound wall cost
Compound wall cost

Column size = 9” x 9”

Total no. of column = 14nos.

if we consider,

Longitudinal bar diameter – 12mm@ 4Nos.

Stirrups – 6mm@150mm c/c spacing

Clear cover – 40mm

So, the total steel qty of the column with stirrups & 5%wastage will be = 12.564 x 14 = 175.9kg.

The total weight of steel for compound wall

= footing steel qty + Plinth beam steel qty + Column steel qty – 43.98 + 260.69 + 175.9 = 480.57Kg

Step no.7 – Brick & Block masonry quantity

Compound wall cost
Compound wall cost per Rft & Sqft

Total length of compound wall = site perimeter – main gate length

= ( 40′ x 2nos.) + (30′ x 2nos) – 10′

= 80′ = 60′ – 10′ = 130feet

The total length of block masonry – compound wall length – (no. of column x width of a single column)

= 130′ – ( 14nos – 0.75′) = 130′ – 10.5′ = 119.5′

Height of boundary wall = compound wall height – coping thickness

= 6′ – 4”(0.33′) = 5.67′

The volume of block masonry =  l x h x thickness of the wall

= 119.5 x 5.67 x 0.6(0.5′) = 338.7825cft or 9.593Cum

Brick standard size = 190 x 90 x90mm

No. of red bricks required = 4794Nos.

Cement required in brick masonry – 12Nos.

Sand required in brick masonry – 88.99Cft

No. of concrete blocks required = 712Nos.

Cement required in block masonry – 3.516bags

Sand required in sand masonry – 25.86Cft

Step no.8 – Coping concrete quantity

Compound wall cost
Compound wall cost

Coping thickness – 4” (0.33′)

Concrete grade – M15

= Volume – coping length x width x thickness

= Brick masonry length x masonry width x coping thickness

= 119.5′ x 0.5′ x 0.33′ = 19.717Cft or 0.558Cum.

if we consider M15 concrete grade for coping

So, cement required = 3.537bags

Sand required – 8.675cft

Aggregates required – 17.35cft

Step no.9 – Backfilling quantity

Compound wall cost
Compound wall cost

i). For Footing – 48.69cft

ii). For plinth beam – 36.412cft

Total volume of backfilling – 48.69 + 36.412 = 85.102cft or 2.409cum.

ESTIMATE OF BOUNDARY WALL

Total Concrete Volume – Footing + Plinth beam + Column

= 0.743 + 2.675 + 1.561 = 4.979m³ or 175.83Cft

For M20 Concrete Grade –

Cement Required – 40Bags

Sand Required – 2.091m³ or 73.85Cft

Aggregates Required – 4.182m³ or 147.68Cft

Total Materials qty required for compound walls

i). Total no. of cement required – Pcc + Masonary + RCC + Coping

= 12.70 + 12 + 40 + 3.537 = 68.237Bags

ii). Total volume of Sand required – Pcc + Masonary + RCC + Coping

= 31.22 + 88.99 + 73.85 + 8.675 = 202.735Cft

iii). Total volume of Aggregates required – Pcc + Masonary + RCC + Coping

= 62.30 + 147.68 + 17.35 = 227.33Cft

iv). Total steel required – Footing + plinth beam + column

= 43.98 + 260.69 + 175.9 = 480.57kg

v). Boulder for soling – 42Cft

vi). Bricks – 4794Nos.

Materials & Labor cost of boundary walls  

Materials Cost

i). Boulder soling qty – 42cft.

Market Rate – 28/-cft

Total Amount = 42 x 28 = Rs.1176/-

ii). Cement bag  – 68.237Bags

Market Rate – 400/- bags (ultratech, ambuja, acc)

Total Amount = 68.237 x 400 =  Rs.27,295/-

iii). Sand qty  – 202.735

Market Rate – 60/-cft

Total Amount = 202.735 x 60 =  Rs.12164/-

iv). Aggregates qty  – 227.33

Market Rate – 55/-cft

Total Amount = 227.33 x 55 =  Rs.12503/-

v). Red Brick’s qty  – 4794Nos.

Market Rate – 8/-nos.

Total Amount = 4794 x 8 =  Rs.38352/-

vi). Steel qty  – 480.57kg

Market Rate – 100/-kg.

Total Amount = 480.57 x 100 =  Rs.48057/-

Total Materials Cost – Boilder soling qty + Cement bag + Sand qty + Aggregates qty + Red Brick’s qty + Steel qty

= 1176 + 27295 + 12164 + 12503 + 38352 + 48057 = Rs.1,39547/-

Labor Cost

Compound wall cost
Compound wall cost

i). Excavation qty  – 285.365cft

Labor Rate – 7/-cft

Total Amount = 285.365 x 7 =  Rs.1998/-

ii). Boilder soling qty  – 42cft

Labor Rate – 8/-cft

Total Amount = 42 x 8 =  Rs.336/-

iii). pcc work qty  – 70.81cft

Labor Rate – 25/-cft

Total Amount = 70.81 x 25 =  Rs.1770/-

iv). Backfilling work qty  – 85.102cft

Labor Rate – 5/-cft

Total Amount = 85.102 x 5 =  Rs.425/-

v). Rcc work qty  – 175.83cft

Labor Rate – 65/-cft

Total Amount = 175.83 x 65 =  Rs.11429/-

vi). Brick masonary work  – 338.78cft

Labor Rate – 25/-cft

Total Amount = 338.78 x 25 =  Rs.8470/-

vii). Coping work qty  – 19.717cft

Labor Rate – 35/-cft

Total Amount = 19.717 x 35 =  Rs.690/-

Total Labor Cost – Excavation + Boilder soling qty + pcc work + Backfilling work + Rcc work + Brick masonary work + Coping work

= 1998 + 336 + 1770 + 425 + 11429 + 8470 + 690 = Rs.25,118/-

Total Cost (Materials + labor) = 1,39547 + 25118 = Rs.1,64665/-

Add 1.5% water & labor charge for curing – Rs.2470/- 

Add contractor profit 10% – Rs.16,466/-

So, Total cost of Boundary Wall – Rs.1,64665 + 2470 + 16,466 = Rs.1,83601/-

Compound wall cost

Compound wall cost per Rft = Total cost / Wall length

                                                                   = 183601/140 = Rs.1311/-Rft

Compound wall cost per Sqft = Cost per Rft / Wall height above GL

                                                                   = 1311/6.416 = Rs.205/-Sqft

Also, Read

Bar Bending Schedule (BBS) – Basic

For More Updates like our Facebook Page 

Join Telegram

1 thought on “Compound wall cost per Rft & Sqft”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.